Trabzon'da Nerede Alışveriş Yapılır

Trabzon'da Nerede Alışveriş Yapılır

Trabzon şehir merkezinde gerek yöresel gerek hediyelik eşya bakımından birçok çeşit ve imkan bulunabilmektedir. Bu imkanların başında tarihi çarşılar, bedestenler ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Trabzon’dan ne alınır?

Trabzon yöresine özgü el işlemesi hediyelik eşyalar yerli halkın ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Bunların en başında el yapımı kemençeler, anahtarlıklar, sepetler, süs eşyaları, Sürmene bıçağı ve çakıları gelmektedir. Ayrıca Trabzon’a özgü olan Trabzon hasırının altın veya gümüş hali de en çok alınan eşyalardandır. Giyim alanında; keşan, peştamal ve yöresel kıyafetler, yiyecek alanında ise; mısır unu, fındık, tereyağı, Akçaabat köftesi, laz böreği ve muhlama-kuymak yapımında kullanılan peynir Trabzon’dan alınması gereken başlıca ürünlerdir.

Trabzon’daki Başlıca Alışveriş Mekanları

Kemeraltı Çarşısı

Hediyelik eşyaların satıldığı yerlerin başında kemeraltı çarşısı bulunmaktadır. Kemeraltı Çarşısı şehrin merkezinde olup Trabzon’un en eski çarşısı olma özelliğine sahiptir. Bu çarşıda birçok bakırcı bulunmaktadır. Bu çarşı şehrin dışından gelen turistlerin ve Trabzon halkının hediyelik eşya almak ve bakırlarını kalaylatmak için geldiği ilk uğrak yerlerinden birisidir. Aynı zamanda alışveriş yaparken edinilen keyifli sohbetler, halkın ve esnafın samimi ve sıcak tavırları buraya gelen insanların buradan memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamaktadır.

Avrasya Hanımeli Çarşısı

Eski Trabzon Rus Pazarı olarak bilinen bu çarşıda aradığınız her türlü hediyelik, nostaljik, 2. el ve ekstrem eşyaları bulmak mümkün. Birbirinden farklı, geniş ürün yelpazesine sahip birçok dükkanın bulunduğu bu çarşı 7’den 70’e birçok turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

Semerciler Çarşısı ve Bedestenler

Yöresel kıyafetlerin satıldığı dükkanların bulunduğu bu yerlerde ayriyeten her türlü baharatın bulunduğu aktarlar, el işçiliği ürünler, takı ve ziynet eşyaları da bulunur.

Trabzon’daki Alışveriş Merkezleri Hangileridir?

Trabzon'da çarşı ve pazarların yanı sıra birçok büyük mağaza ve dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu avmler de bulunmaktadır. Bu mağazalar yerel halkın, yerli ve yabancı turistlerin her türlü istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliktedir.

-Forum Trabzon: Trabzon'un en büyük avmsidir. En çok mağaza ve marka burada bulunmaktadır.

-Varlıbaş AVM: Merkezde bulunur. Nispeten Forum Trabzon'a göre daha küçüktür.

-Cevahir Outlet: Yomra ilçesindedir. Yılın her günü indirimlerin olduğu mağazalar burada bulunur.