Özgün İçeriği Korumanın Önemi Nedir?

Özgün İçeriği Korumanın Önemi Nedir?
Özgün içerik, en önemli değerlerinizden biridir. Ancak, onu korumak için birtakım işlemler yapmanız ve zaman ayırmanız gerekecektir. Maalesef, özgün içerik hırsızlığı internet üzerinde çok yaygındır ve bundan etkilenmeyen pek az site vardır. Sitenizde korumanız gereken binlerce makale olacağını düşünürsek, bu işlemlerin yapılması oldukça fazla zaman alabilir, bu yüzden bunu yalnızca en önemli içerikler için yapmayı düşünebilirsiniz.

Özgün İçerik Neden En Önemli Değerinizdir?

Seo dünyasında yeni değilseniz, bu sorunun cevabı çok basittir. “İçerik her şeyin başıdır.” denilebilir. Google’da üst sıralarda çıkmak için özgün içeriğe ihtiyacınız vardır ve bu yüzden de sitenizde makaleler, görseller ve videolar bulundurmanız gerekecektir. Ancak, kopyala-yapıştır yapmak çok kolay olduğundan, özgün içeriğiniz her an çalınabilir. Özgün içeriğinizin çalınmasının bir dezavantajı da, Google’ın kullanmış olduğu “duplicate content penalty” yani özgün olmayan içeriklerin sıralamasını düşürme sistemidir. Google, çalıntı içerikleri bulabilmek için ne kadar uğraşsa da, bazen sizin sitenizden çalınan içeriklerin daha üst sıralarda olduğunu görmeniz mümkündür. Bu yüzden de, elinizden geldiğince özgün içeriğinizi korumanız gerekir.

Telif Notları ve Görsel Damgaları Kullanın

Özgün içeriğinizi korumak için, sitenizdeki içeriğin size ait olduğunu belirten telif notları ve görselleriniz üzerine eklenebilecek sitenizin adını taşıyan damgalar kullanın. Bunu yapmanız içeriğinizin çalınmasını zorlaştıracaktır. Ayrıca, makaleleriniz için metin seçim özelliğini kapatmayı düşünebilirsiniz. Ancak, her ne kadar bu yöntem ilk bakışta içerik çalınmasını engelleyebilir gibi görünse de, konuya vakıf birinin bu engeli aşması oldukça kolaydır.