Ofis Mobilyası Nasıl Olmalı?

Ofis Mobilyası Nasıl Olmalı?

İnsanlar mesai saatlerini de düşünecek olursak günlerinin çoğunu ofiste geçirmekte ve uzun saatler çalışan biri için ofis evinden daha çok gördüğü bir alan olmaktadır. Bu durumda ofisinin de tıpkı evi gibi kişiye huzur vermesi gerekir hatta kişi ofisinde işlerini güzel bir şekilde teslim edebilmesi için çalışma alanının o kişiyi motive etmesi de gerekecektir. O halde ofisinize de en az eviniz kadar değer vererek, çok uzun zamanınızı geçirdiğiniz bu alanları güzelleştirmek akıllıca olacaktır. Ofisinizi tüm çalışanları iyi hissettirecek bir hâle getirmek için bazı dekorasyon fikirleri bulmanız veya düşünmeniz gerekebilir. Ofisler dekore edilirken ilk olarak kişisel masalardan başlayarak önce bireylerin ayrı ayrı motive olması sağlanıp, bir sonraki aşamada tüm çalışanların ortak alanı olan mutfağa ve toplantı alanlarına geçilebilir. Bu alanlardaki mobilya seçimleri doğru şekilde yapılarak çalışan her bireyin ofisini ev gibi hissetmesi ve ofisinden mutlu ayrılması sağlanabilir. İlk önce kişisel alanlar için ne gibi mobilyalar doğru olacaktır düşünelim.

Kişisel Alan

Bazı ofislerde kişilerin kişisel alanı kendine ait bir oda olurken bazılarında ise kişisel alandan kasık kendine ait bir masadır. Ofis mobilyaları seçimi yapılırken her çalışan için aynı tarza masa seçilmesi, kişiler arası farklılık yaratılmamasına yardımcı olacaktır. Ofis içerisinde çok fazla çalışan olabileceği durumu düşünürsek masaların siyah veya koyu renkli olması bu kadar fazla siyah masanın ofisi sıkıcı ve iç karartıcı göstermesine neden olabilir. Bu nedenle ofisteki masa sayısı da düşünülerek açık renkli birçok masanın olması ofisinizi daha ferah ve daha genişmiş gibi gösterecektir. Ayrıca her çalışanın masasının yanında bazı çekmecelerin olması ortada dağınık bir görüntü olmasına engel olacaktır.

Mutfak Alanı

Çok fazla uğraşılan bir işi teslim ettiğinizde hemen bir fincan kahve içmek için, sabah geç kalıp kahvaltınızı yapamadığınızda hızlı bir kahvaltı yapmak için veya mola verdiğinizde ekip arkadaşlarınız ile kısa sohbetler için ilk gittiğiniz yer ofis mutfağı olacaktır. Bu nedenle bu toplu kullanım alanına güzel mobilyalar koymak ofiste çalışan herkes için mutluluk verici olur. İlk olarak mutfağın genişliğine göre küçükte olsa bir masa koymak mutfak kullanımında çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Özellikle mutfağa açılan bir balkona sahipseniz burada da bir masa bulunması çalışanların mola aralarında oksijen alarak işlerine en güzel şekilde devam etmelerini sağlayacaktır.

Toplantı Alanları

Toplantı alanları ofisin diğer alanları ile karşılaştırıldığında en az mobilyanın ve bu mobilyalar üzerinde de en az objenin bulunduğu alanlardır. Bu alanda genellikle sadece uzun bir masa ve sandalyeleri olduğu görülür. Genelde toplantı odası sadece toplantıya kullanıldığından çok az kullanıldığı düşünülüp biraz geri planda kalsa da bir toplantı yapılırken o sandalyede oturduğunuz saatler hiçte azımsanacak kadar az değildir. Bu durumda uzun süreler üzerinde vakit geçireceğiniz sandalyelerin çok rahat olması ve etrafında toplandığınız masanın ise belki de ortamdaki ciddiliği biraz değiştirmesi için açık tonlarda veya toprak tonlarında olması iyi olacaktır.