Transistör Araçları

Transistör Araçları

Gerilim kaynaklarını kontrol etmek amacıyla kullanılan transistörler, elektronik ile ilgilenen geniş bir hedef kitleye hitap eder. Elektronik devre elemanları arasında bulunan ürünler genellikle FET’ler ve BJT’ler olarak kullanılırlar. Akım ile çalışan modeller BJT sınıfına girer, FET sınıfı ise gerilimin oluştuğu alanlarda kullanılan modellerdir. Üç bacaklı olan bu cihazlar kullanım amacına göre farklı sınıflarda arz edilir. Bunlar alaşımlı yayılma, alaşım yöntemiyle, yüzey temaslı ve nokta temaslı seçeneklerdir. Çalışma bölgesine göre farklı biçimlerde işlev gören seçenekler, aktif bölge, kesim ve doyum gibi değişkenlere bağlı olarak aktive olur.

Transistörlerin Anahtarlama İşlevi

Anahtarlama işlevini kesim ve doyum bölgelerinde yapan transistör seçenekleri, söz konusu işlevleri sayesinde bilhassa sayısal sistemlerin tasarımında kullanılır. Sayısal sistemlerde anahtar olarak görev alan ürünlerin bir diğer işlevi ise yükselteç olarak kullanılmalıdır. Aktif bölgelerde yükselteç olarak kullanılan sistemlere ulaşmak isteyenler internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazalar aracılığı ile alışverişlerini tamamlayabilirler. Türkiye’nin her yerine kargo imkanı sunan online elektronik mağazalar, piyasa fiyatının altına sundukları seçenekler ile kullanıcıların indirimli fiyatlardan faydalanmasını sağlar.

Transistörlerin Oluşum Prensibi

PN diyotundan oluşan transistörler düşük seviyedeki elektrik sinyallerinin yükseltilmesine olanak sağlar. Yarı iletken bir devre elemanı olarak işlev gören sistemler, yükseltici olarak kullanıldıklarından bir ucundan girişi akımı alarak diğer uçlarına daha yüksek çıkış akımları üretilmesini sağlar. Akımın yükseltilmesini sağlayan seçenekler günlük yaşamda kullanılan birçok cihazda kullanılır. İşitme cihazları transistörlerin yükseltici olarak kullanılmasına bir örnektir. Bu örnekte sistem, dışarıdan gelen sesleri toparlar ve elektrik akımına dönüştürür. Mikrofon aracılığı ile seslerin toparlanmasını sağlayan sistem, transistör aracılığı ile güçlendirilerek hoparlöre verilir. Bu sayede işitme problemi olan tüketiciler, sesleri çok daha net bir şekilde duyabilir.