VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Vajinal kandidiyaz olarak da ifade edilen vajinada mantar problemi birçok kadınım muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Vajinal açıklıkta bulunan alanda meydana gelen bu rahatsızlık kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Yoğun bir kaşıntıya, kızarıklığa ve de tahrişe neden olan vajinal problemler, vulva bölgesinde kandida olarak adlandırılan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması neticesinde meydana gelir. Kadınların hayatında en az bir kez karşılaştıkları bu problem, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında sayılmaz. Ancak cinsel yaşamın başladığı ilk yıllarda kişinin enfeksiyonlara karşı daha açık olduğu bilinir. Vajinal hücre katmanlarına ulaşan bu enfeksiyon, çeşitli semptomlar ile kendisini gösterir.


Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Herkesim vajinal mantar problemine karşı gösterdiği etki farklıdır. Bu nedenle ortak bir kanıya varmak yerine doktorunuzun önerilerine uygun şekilde hareket etmelisiniz. Vajinal akıntının yoğunluğu, rengi ve dokusu bu problemi tetikler. Vajinanın doğal florasını bozan bu problem agresif tedavileri de beraberinde getirir. Tedavi olduktan sonra kokulu pes kullanmamalısınız. Köpük banyoları da bu rahatsızlığın oluşmasını engeller. Vajinada bulunan antiseptik yıkamalardan kaçınmalısınız.

Vajinal Mantar Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kadın doğum uzmanları vasıtasıyla tedavi olduktan sonra pamuk içerikli iç çamaşırlarını giymelisiniz. Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve stresten uzak durmalısınız.Rahatsızlığın tedavi edilmesinin bir daha vajinal mantar tedavisi gerektirmeyeceği anlamına gelmez. Bu rahatsızlık nüksedebilir. Bunun için önlemlerinizi alarak yaşamınıza devam etmelisiniz. En doğru sonuçlara ulaşmak için belirli periyotlarda doktor kontrolüne gitmelisiniz. Bu sayede rahatsızlığın tekrar nüksetmesi durumunda en hızlı şekilde önlemlerinizi alabilirsiniz. Her iki kadından birinde görünen bu problem, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğinden kendiliğinden geçmesiniz beklemeden tedavi olmalısınız.