Kırkkilit Otunun Faydaları Nedir?

Kırkkilit Otunun Faydaları Nedir?

Doğanın insanlara sunduğu ve şifalı bitkiler ve faydaları arasında yer alan etkili bitkilerden bir tanesi ise kırkilit otu olmaktadır ve diğer ismi ise, atkuyruğudur. Bitkisel ürünlerin öne çıkması ile son zamanlarda bütün dikkatleri öne çeken bu bitkinin de birçok farklı kullanım alanları ve şifa verdikleri hastalıklar bulunmaktadır.

Kırkilit Otu Nelere İyi Gelir?

Zayıflamada kullanılan ve çok etkili olan bitkilerden bir tanesi olmaktadır, kaynatılarak suyu içilen bu ot ödem atılmasında ve metabolizmayı hızlandırma da oldukça yardımcıdır. Şifalı bitkiler ve faydaları alanında da sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda mide dostu olarak bilinmektedir ve ülser tedavisinde kullanılarak mide şişkinliklerin giderilmesinde kullanılır. Saçların uzaması için de etkili sonuçları olan bu bitki, idrar sökücü ve idrar yolu enfeksiyonlarında da şifa deposudur. Kemikleri güçlendirir, eklem ağrılarına çok iyi gelir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olarak gut hastalıklarının tedavisinde de yardımcı bir bitkidir.

Kırkkilit Otu Kürleri Nedir?

Özellikle de böbrek taşı düşürmede etkili olan kür uygulanmalıdır ve şu şekildedir; 1 su bardağı su ile 2 tatlı kaşığı kurutulmuş olan kırkkilit otu yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar demlenerek içilmelidir. Tadını güzelleştirmek için de içerisine herhangi bir şey katılmaması önerilmektedir. Şifalı bitkiler ve faydaları alanında yer alan bu bitkinin tek olarak tüketilmesi gereklidir. Günde aç karnına 3 defa tüketilmesi gereklidir.