Varis Nedir Ve Neden Oluşur?

Varis Nedir Ve Neden Oluşur?

Varis, genellikle bacaklarda görülen ve genişleyen, dolayısıyla şişkin ve morumsu renkli damarlar olarak tanımlanır. Bu genişlemiş damarlar, damar duvarlarındaki zayıflamadan kaynaklanır. Normalde, kalbin pompaladığı kanın bir kısmı bacaklardaki toplardamarlara doğru akar ve kanın akışı tek yönlü vana sistemi sayesinde geri akışı önlenir. Ancak, bu valfler zayıflarsa veya hasar görürse, kan akışı geriye doğru akar ve damarlar genişler. Bunun sonucunda, venlerin içindeki kanın yavaş akışı, kanın damarlarda birikmesine ve şişkinliğe neden olur. Varis genellikle genetik yatkınlık, yaş, obezite, hareketsizlik, gebelik ve hormonal değişiklikler gibi faktörlerden kaynaklanır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Varis Tedavisi Ve Önleyici Önlemler

Varis tedavisi, durumun şiddetine ve semptomlara göre değişebilir. Bazı hafif durumlarda, evde yapılacak önlemlerle semptomları hafifletebilirsiniz. Örneğin, bacaklarınızı dinlendirin, aşırı sıcaklıklardan kaçının, düzenli egzersiz yapın ve bacaklarınızı yüksekte tutun. Ancak, varis semptomları şiddetli ise veya kan akışını engelliyorsa, tedavi gerekebilir. Tedavi seçenekleri arasında, skleroterapi adı verilen bir kimyasal solüsyonla varislerin enjekte edilmesi, lazer tedavisi, cerrahi tedavi ve endovenöz ablasyon gibi prosedürler yer alabilir. Varislerden korunmak için önleyici önlemler de alabilirsiniz. Örneğin, kilonuzu kontrol altında tutun, düzenli egzersiz yapın, bacaklarınızı yüksekte tutun, dar giysilerden kaçının, sık sık hareket edin ve aşırı sıcaklıklardan kaçının. Ayrıca, ayakta veya oturarak uzun süreli durumlardan kaçınmak için düzenli olarak kısa molalar verin. Ayrıca, gebelik sırasında doktorunuzun önerdiği yönergeleri takip etmek, varislerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Varisten Korunma Yolları

Varisten korunmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Öncelikle, düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımınızı iyileştirir ve bacak kaslarınızı güçlendirir. Bu da kanın bacaklarda birikmesini önleyerek varis oluşumunu azaltır. Daha fazla hareket etmek için yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek veya yüzme gibi düşük etkili egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca, bacaklarınızı yüksekte tutmak, kanın bacaklardan kalbe doğru daha kolay akmasına yardımcı olur. Uzun süreli ayakta veya oturma pozisyonlarında kalmaktan kaçının ve eğer mümkünse bacaklarınızı düzenli olarak hareket ettirin. Dar kıyafetlerden kaçınmak ve uygun ayakkabı giymek de kan dolaşımınızı iyileştirebilir.